Cimrilik

Cimrilik haset duygusunun yakın akrabalarından biridir. Cimrilik denildiğinde genellikle akla ilk gelen para göndermede bulunan düşünceler olmasına karşın cimrilik genel bir vericilik tıkanmasıdır.

Cimriliğin başlıca dışavurum biçimi, konu para, vakit, emek,… ne olursa olsun, cimri kimsenin başka birini sevindirmeye bir türlü yanaşmamasıdır. Cimri kişi yakınlıktan uzak durur. Çünkü yakınlık az önce yazdıklarımızın hepsinin birden verilmesini gerektirir. Tam da bu nedenle cimri kişi kendisiyle dünya arasına bir duvar örerek kendisine ait gizli hazineleri güvende tutmak ister. Bu tutum cimriliğin açgözlülük, narsisizm ve haset ile olan yakın ilişkisini gözler önüne sermektedir.

Kimi zaman cimriliğin, kamuflaj amacıyla aşırılığa varan bir cömertlikle saklandığına tanık oluruz. Burada yapılan sözde cömertlik, lütfen verilen bir sadakadan, kendiliğin idealizasyonunu başlarının sırtından giderme çabasından başka birşey değildir.

Günümüz toplumu cimridir. Modern yaşamlarımızda bizler zamansal cimriliğe büyük değer atfederiz. Kendimizden ve ötekilerden zaman ve iş gücü kapsamında tutumlu davranmasını isteriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *