2 Anti-Anksiyete Tekniği

Hepimizinn zaman zaman yaşadığı anksiyete başetmesi zor bir duygulanımdır. Bizler çoğu zaman anksiyetemizi hafifletmek ve kendimizi o için teskin etmek adına haplara, alkole ya da bir başkasına yöneliyoruz. Ancak kaygıyı bir sinyal veya bir buzdağının görünen ucu olarak düşünürsek, onu daha kalıcı olarak hafifletmek için adımlar atabiliriz. Anksiyete bize, temel duygular adı verilen derin biyolojik programların bilinçli farkındalıktan tetiklendiğini söyler. Bu temel duygular, hissedilmek ve ifade edilmek üzere evrim tarafından tasarlanmıştır. Onları uzaklaştırdığımızda ya da onlar birbirinin içine girip bir bulamaç halini alarak yakınımızda ancak tanınmaz halde var olmaya başladıklarında kaygı hissederiz.

Kaygıyı değiştirmek için yapabileceğimiz en önemli şey, temel duyguları ve bunların zihin ve bedende nasıl çalıştığını öğrenmektir. Altta yatan farklı duygusal deneyimleri tanımlayıp bunlarla çalışabildiğimiz zaman, duygusal çatışmalarla daha etkili bir şekilde başa çıkabiliriz.

Kaygınız arttığında altta yatan duyguları adlandırın, altta yatan herhangi bir çatışma olup olmadığına bakın, çatışmanın her iki tarafını “ama” yerine bir “ve” ile yeniden ifade edin. Bunun nasıl hissettirdiğine dikkat edin.

“Yalnız kalmayı tercih ettim ama yalnız hissediyorum.” değil “Yalnız kalmayı tercih ettim ve yalnız hissediyorum.”

“Sınavda başarılı oldum ama çok yoruldum.” değil “Sınavda başarılı oldum ve çok yoruldum.”

Görüldüğü gibi zihninizden geçen bu iki cümlenin yalnızca bağlaçlarını değiştirmek bile, göğsünüzdeki baskıyı ve sırtınızdaki yükü hafifletebilir.

Altta yatan tüm temel duyguları adlandırın, her duyguyu her biri arasında bol mesafe ve boşluk ile hayal edin.

Anksiyete, duygular tarafından boğulmaktan ve/veya aynı anda birçok farklı temel duyguya sahip olmaktan kaynaklanır. Çekirdek duygular birbirinin üzerine çöktüğünde, büyük bir endişe dalgası oluştururlar. Ancak bu büyük dalgadaki her bir küçük dalgayı oluşturan her duyguyu tek tek adlandırabildiğimiz ve farklı yönlere akarak birbirlerinden ayrıldıklarını hayal edebildiğimizde, biraz yatışmamız ve kendimizi daha rahat hissetmemiz mümkün. Kaygımızın altındaki her bir temel duyguyu yavaşlatarak ve tanımlayarak, bizim için neler olup bittiği konusunda daha sakin ve net hissedebiliriz. Ancak maksimum rahatlama için, sonunda her bir temel duyguyu nedenlerini, onlara atfettiğimiz özellikleri (Böyle hissetmek korkunç ya da asla geçmeyecek ve hep böyle hissedeceğim gibi) ve zihnimizde biçtiğimiz olası sonuçlarını birer birer işlememiz gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *