Yetersiz & Yeteneksiz Kişilik Bozukluğu

Aranızda psikoloji öğrencileri varsa yok kardeşim böyle şeyler uydurup uydurup durmayın diyenler olabilir. İlk sözüm onlara “Sakin ol champ bu sefer uydurmuyorum.” Yani arada bazı şeylere kulağıma hoş gelen isimler taktığım ya da kendi doğrularımla açıkladığım doğrudur.

Neyse konumuza dönersek asıl adı Yetersiz Kişilik Bozukluğu olan (evet yeteneksiz kısmını ben ekledim hatta bir hocamdan çaldım :)) tanı kategorisi belki DSM-V’te değil ama DSM-II’de mevcuttu. Yetersiz kişilik bozukluğu; fiziksel, bilişsel, duygusal, sosyal taleplere yetersiz yanıt veren kişiler için kullanılan bir tanı kategorisiydi. Bu kişiler fiziksel yahut zihinsel bir yetersiz taşımamalarına karşın yaşam koşullarının sunduğu uyaranlar karşısında uyumsuz, beceriksiz, istatikrarsız bir duruş ile zayıf irade ve duygusal kırılganlığa sahiplerdi.

Bu tanım halen çok tanıdık, kullanımdan kalktığına emin miyiz? diye soranlarınız varsa. Doğru yol üzerinde olduklarını söylemem gerek çünkü Yetersiz Kişilik Bozukluğu DSM-V’imizin büyük büyük dedesi 🙂 Bu arada aile sırlarına meraklı olanlar için büyük dedenin (büyük büyük değil büyük ) toruna oldukça benzediğini, torunun “hık” deyip büyük dedenin burnundan düşüverdiğini de sözlerime eklemek isterim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *