İlişkiden yatırım geri çekilirken neler olur?

İlişkiden yatırım geri çekilmesi, ilişkinin bitmesi anlamına gelmez. Ancak artık “gerçek” bir ilişkiden söz etmek mümkün değildir ya da çiftlerin deyimiyle “hiç bir şey eskisi gibi değil”dir. Bu evrede ilişki yavanlaşır, çiftler yanyana iki yabancı haline gelir.

İlişkiden yatırımın geri çekilmesi evresinde olan şey çiftlerden her ikisinin ( ki bu durumda genellikle ilerleyen günlerde sessiz sakin bir ayrılık yaşanır.) yahut yalnızca birinin harcadığı emekte, birlikte geçirilen vakit (kimi zaman farklı ortamlarda bulunma şeklindeki fiziki ayrılık, kimi zamansa aynı ortamda bulunmaya karşın farklı alanlara yönelmişlikle ortaya çıkan ruhsal ayrılık)ve partnere gösterilen özende ciddi düzeyde bir azalma meydana gelir.

Emek, vakit ve özen azaldığında yani ilişkiye olan yatırım geri çekilerek, kişinin kendisine, başka ilişkilere yahut başka uğraşlara yöneltildiği zaman kişilerde bazı belirgin eğilimler gözükür. İşte bunlar;

Kişinin günlük yaşamına dair paylaşımlarında azalma,

Bireysel ilişkilerine ve meşkalelerine daha fazla ilgi ve zaman ayırma, buna karşın ortak ilişkiler ve uğraşların payına düşen vaktin kısıtlama,

Ortak arkadaşlarla görüşülmeye devam edilse dahi ayrı ayrı görüşmek ve bu kişilerle bireysel vakit geçirme isteğinin ortaya çıkması yahut artma,

Yeni bireysel ilgi alanlarının bulunması veya varolanlara olan yatırımın arttırılmasıGeleceğe yönelik ortak planlar yapmama ve/veya varolanların bireysel şekilde revize edilmesi. Bu durum gelecek haftaki iş yemeğine yalnız katılma kararı vermekten; emeklilik planlarının bir yazlık evi alıp birlikte oraya yerleşmeye dair evlilik planlarının tek başına (ya da arkadaşlar yahut partner dışındaki kişilerle) dünya turu yapılması kararına kadar değişken bir skalada yer alabilir.

Kişinin yaşamında finansal bir güçlük açığa çıkmış olmamasına karşın ilişkiye yapılan maddi yatırımın azalması yahut kesilme.

Ancak tüm bu tutum ve davranışların, bir partnerin ilişkiden yatırımı geri çekmesinin ve ilişkiden uzaklaşmasının sonucu olduğu gibi, aynı zamanda bu tutum ve davranışların bir partner tarafından ısrarla sürdürülmesinin de öteki partnerin ilişkiden uzaklaşmasına yol açabileceği de unutulmamalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *