Frijite X Orgazm Bozukluğu

Hepimizin bir şekilde duyduğu, bir şekilde bildiği ama aslında “Frijit ne demek?” deseler cevap veremediği, buna karşın “Kime frijit denir?” sorusunu yanıtladığı ama yanlış yanıtladığı bir kavram frijite.Günlük dilde kimi zaman gizli çoğu zamansa aleni biçimde aşağılama amacını taşıyan bir kelime, genellikle de mesafeli tavırları kadınlara yapıştırılan bir ön ektir.

Cinsel alanda ketlenme yaşayan bir kadının erkeklere karşı soğuk ve öfkeli olduğu kalıp yargısı hem yanlıştır, hem de küçük düşürücüdür. Aslında cinsel işlev bozukluğundan muzdarip kadınların çoğunlukla sıcak ve duyarlı kadınlar oldukları görülmektedir.

Bugüne kadar genel cinsel tepki, erotik duygu eksikliği veya orgazm olamama dahil geniş bir cinsel bozukluk spektrumunu açıklamak için kullanılan bir kavram oluşmuştur. Ancak kullanış biçimi açıklamak bir yana kafa karıştırıcı olunmasına yol açmaktadır. Kadın cinsel tepkisinin hangi unsuruna dair bir bozukluk olduğu bilgisini elde etmemize fırsat vermeyen bu kavram yerine günümüzde küçük düşürücü niteliği önemli ölçüde daha kısıtlı ve daha anlaşılır bir ifade olan “orgazm bozukluğu” kavramı tercih edilmektedir. Orgazm bozukluğu kavramı primer (hiç orgazm olmamıştır ) ve sekonder (daha önce orgazm olduğu halde artık olamıyordur) ayrımı ile mutlak, rastlantısal, durumsal ayrımlarını sunarak daha anlaşılır bir tablo elde etmemize olanak tanımaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *