Çocuğunuz Uyuşturucu Kullanıyor Olabilir Mi?

Ebeveynler, ergen çocuklarının uyuşturucu kullanıp kullanmadığını nasıl bileceklerini sıklıkla merak ederler.

Giysilerin üzerindeki esrar kokusu veya nefeste alkol kokusu, bağımlılık adına oldukça açık bir işarettir.

Çocuğun notlarında önemli ölçüde bir düşüş yaşanmış olabilir.

Herhangi bir işi/görevi tamamlamak için motivasyonlarını kaybetmiş veya isteksiz olabilir, arkadaşlarıyla birlikte olmaktan başka bir şey yapmak istemeyebilirler.

Bu gençler kimi zaman okulu tamamen boşlar ya da ara dönemler yaşarlar.

Genellikle, spor, müzik vb. olağan faaliyetlerinden, geri çekilirler. Tipik olarak bu durum, çeşitli aktivitelerde bulunmak yerine uyuştucu kullanmayı tercih etmeleri nedeniyle gerçekleşir. Geri kalan zamanlarda ise uyuşturucu kullanımı onları ciddi düzeyde etkilediğinde bunlardan geri çekilmiş olabilirler.

Uyuşturucu kullanan genç aniden arkadaşlarını değiştirebilir ve bu arkadaşların kimliğini gizli tutmak konusunda hatrı sayılır bir kaygı duyabilir. Genellikle ebeveynlerinin bu arkadaşlarla tanışmasını istemezler ve onları eve davet etmeyi reddederler.

Bu gençler evde daha karamsar ve sinirli hale gelebilir, görünüşlerine daha az özen göstermeye başlayabilirler

Daha fazla yalnız zaman geçirebilirler. Örneğin yatak odasının kapısını kilitli tutabilir, kapısı çalındığında veya arandığında yanıt vermiyor veya cevap vermesi uzun zaman alıyor olabilir.

Düşmancıl görünebilirler ve görünüşte önemsiz konular sorulduğunda savunmacı bir tutum benimseyebilirler.

Tüm bu göstergelerin yanında, çocuğunuzun uyuşturucu kullanıyor olabileceğine dair en belirgin işaret ise; paranın, cüzdanlarınızdan uçup gitmeye yahut değerli eşyaların ortadan kaybolmaya başlamasıdır. Bu eşyalar genellikle uyuşturucu alışkanlığı için ödeme yapabilmek üzere elden çıkarılır.

Son olarak, uyku alışkanlıklarında ani değişiklikler ve görünüşte yeterli uykuya rağmen aşırı yorgunluk, çocuğunuzun özellikle sakinleştirici kullandığı anlamına gelebilir. Kendine zarar verme ve uyuşturucu kullanımı ebeveynler için özellikle endişe verici olduğundan, işaretleri bilmek size sorunu çözmek için bir mücadele şansı verebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *