Birlikte Bir Geleceğimiz Var “mış gibi”

Ciddi bir ilişkiye hazır olduğunuzu ve bu çok çekici kişiyle ilk buluşmada tanıştığınızı hayal edin. Her şey hızlı hareket ediyor. İkinci veya üçüncü randevunuzda, bu yeni kişi size çılgınca aşık görünüyor. Sizinle ilgili her şeyi övüyor. Yeni sevgiliniz, ikinizin mükemmel bir çift olduğunuza çoktan karar verdi ve sürprizinize göre sizinle bir gelecek planlamaya başladı. Genellikle böyle yüksek aşk tepkileriyle karşılaşan kişilerde şöyle bir kaygı olur: “Bu tür bir taahhütte bulunmak için çok erken değil mi?” Ancak öte yandan, sonunda sizden gerçekten hoşlanan, sizinle bir yaşam kurmak isteyen birinin yanında olmak da oldukça cezbedicidir. Üstelik bunların hepsi o kadar inandırıcı bir şekilde yapılır ki, fazla şüpheci davranarak gerçek aşkı kaçırma riskini almak istemediğinizden size sunulan tabloya alışmaya ve birlikte olası bir geleceği hayal etmeye başlarsınız.

Birlikte bir gelecek düşlermiş gibi yapmak, başta narsisistik kişiler olmak üzere manipülatif bireylerin sizinle gelecekte birlikte yapacağınız harika şeyler hakkında ayrıntılı bir şekilde konuştuğu bir kur yapma stratejisidir – kesinlikle seveceğiniz sevimli küçük restoran, ikinizin en çok nasıl keşfedeceğiniz dünyadaki romantik şehirler, hatta ikinizin kaç çocuğunuz olacağı ve onlara ne isim vereceğiniz. Tüm bu fantezileri size işlerken o denli heveli görünürler ki çok samimi oldukları izlenimine kolaylıkla kapılıverirsiniz. Ancak bunu fanteziyi manipülatif bir kurgu haline getiren şey, size sunulan tüm bu hayal ve fantezilerden hiçbirinin gerçekleşmeyecek olmasıdır.

Narsisist partneriniz sizin tamamen kendinizi ona ve onunla olan ilişkiye adadığınıza ve ona körkütük aşık olduğunauza inandıktan kısa bir süre sonra her şeyin değişmeye başlar.

Narsistler normal bir ilişkiyi sürdürmekte pek iyi değiller. Kur yapma sırasında, olumlu bir ilişki draması yarattıkları gibi, sizden emin oldukları anda olumsuz ilişki draması sahnelenmeye başlar. Övgü dolu sözler yerini sizin ne kadar kusurlu olduğunuzu yüzünüze vuran eleştiri ve yargılamalara bırakır. Bu noktadan sonra ilişkide kalmaya devam etmenizin durumunda, değerinizin her geçen gün gittikçe düşürülmesi ve ya görmezden gelinmesi muhtemeldir. Başlangıçta size büyük mutluluk veren şey, muhtemelen bir dizi travmatik hayal kırıklığı olarak sonuçlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *